STOP SMOG
Wszyscy jesteśmy świadomi istnienia smogu. Czym on faktycznie jest i jak powstaje? Jaka jest nasza wiedza na ten temat?
Smog jest wciąż najpoważniejszą przyczyną przedwczesnej śmierci w Unii Europejskiej. W Londynie w 1952 roku zabił 12 000 osób. Polacy co roku łącznie tracą 440 000 lat życia umierając z powodu zanieczyszczeń powietrza. Na świecie powoływane są kolejne komisje i instytuty pracujące nad zwalczaniem smogu, ale sami też możemy być częścią zmiany.
Gęsta mgła, wielki smog londyński – Smog co to jest? Smog to po prostu zanieczyszczenie powietrza. Powstaje wskutek przedostania się do atmosfery nieczystości takich jak dym i spaliny. Do powstania smogu dochodzi podczas warunków atmosferycznych sprzyjających ich kumulacji, takich jak mgła czy brak wiatru, dlatego z tym zjawiskiem w Polsce spotykamy się głównie jesienią i zimą. Współcześnie coraz bardziej potrafimy radzić sobie z tym zjawiskiem, jednak nie należy go bagatelizować. Zanieczyszczenia przenoszone w tej gęstej mgle mogą być szkodliwe i kancerogenne. Smog z jakim spotykamy się w Polsce to zbiór tlenków węgla, azotu, siarki i najbardziej niezdrowych pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu.
Jakiego typu zanieczyszczenia powodują smog? Jak podaje Ministerstwo Środowiska, smog powstaje z powodu tzw. niskiej emisji, czyli pyłów i gazów znajdujących się w powietrzu do wysokości 40 metrów. Niska emisja jest wynikiem niepoprawnej i nieefektywnej działalności człowieka, tj. urządzeń grzewczych opalanych nisko jakościowym paliwem, rosnącego ruchu samochodowego, zakładów energetycznych, czy wytwórni przemysłowych. Badania Międzynarodowego Instytutu Bezpieczeństwa Energetycznego wykazują, że aż 40% niskiej emisji wynika z ogrzewania budynków mieszkalnych przez osoby prywatne. Co to oznacza? Po pierwsze nic innego jak to, że w domowych piecach palone są odpady, lub paliwo stałe nieznanego pochodzenia, w wyniku czego emitujemy szkodliwe zanieczyszczenia do atmosfery. Po drugie, posługujemy się źródłami ciepła starej generacji. Nierzadko bez niezbędnych certyfikatów, przeglądów i systemów filtrujących.
Odpowiedni dobór paliw stałych a walka ze smogiem. Czy przeciętny człowiek może wpłynąć na walkę ze smogiem? Jeśli tak, w jaki sposób jest to możliwe? Jest to jedno z zadań jakie mają na celu rozwojowe państwa. Komisja Europejska wprowadza coraz to bardziej precyzyjne wytyczne dla przedsiębiorstw. Wzrasta liczba producentów samochodów oferujących modele elektryczne czy hybrydowe. Jak możemy osiągnąć zmianę w mikroskali? Dzięki doborze paliwa stałego o odpowiedniej jakości i jego odpowiednim użytku. Wówczas stopień emisji zanieczyszczeń do atmosfery może zmniejszyć się diametralnie. Rada Ministrów opublikowała dokument „Polityk energetyczna Polski do 2040 r.”, w którym zaleca przejście na paliwa niskoemisyjne, takie jak Błękitny Węgiel.
Paliwa odpowiedniej jakości pozwalają na natychmiastową reakcję na smog. Bez konieczności kosztownej wymiany pieca, kupna instalacji czy remontu. Zachowując jednocześnie wydobycie węgla kamiennego, czego zaprzestanie obecnie plasuje się jako ogromne zagrożenie dla społeczności górników i równowagi energetycznej kraju.
Kontakt
Masz głowę w chmurach? Porozmawiajmy o czystym powietrzu!